+98 26 32 201480

کویر مصر

 پاییز و زمستان فصل رفتن به کویر است، گرمای هوا دیگر رخت بربسته و میتوان خود را به هوای دلچسب و آسمان‌های پرستاره کویر مهمان کرد. کویرهای ایران در پاییز و زمستان، تجربه‌ای گرم برای روزهای سردند و از آنجا که ایران کشوری گرم و خشک است، تا دلتان بخواهد دشت های کویری در گوشه و کنار ایران و به خصوص مرکز آن گسترده شده‌اند، از کویر لوت که گرمترین نقطه زمین است تا کویر مرنجاب که عاشقان زیادی دارد، جایی که میتوان سکوت و تجربه راه رفتن روی رمل‌های کویری و تماشای آسمانی که انگار به زمین دوخته شده را داشت. البته که باید راه بلد هم بود و تجهیزات هم به همراه داشت، چراکه سفری است سخت.

 

روستای مصر از توابع خور و بیابانک در استان اصفهان است و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده. مصر را به دریای شنی کویر نیز می‌شناسند.

حالا چرا اسمش مصر است؟ روستای مصر ۱۰۰ سال بیشتر قدمت ندارد و راست یا دروغ چنین نقل شده که از آنجایی که روستا به همت فردی به اسم یوسف بنیان گذاشته شده که برای تامین آب گوسفندان، چاهی حفر کرده، نام روستا را مزرعه یوسف گذاشتند. مزرعه یوسف بعدها نامش به چاه دراز تغییر کرد، چرا که عمق چاهی که یوسف کنده بود زیاد و در ۲۵ کیلومتری مصر واقع شده بود. تا آنکه یوسف با توجه به نامش که از داستان حضرت یوسف الهام گرفته شده، نام روستا را مصر گذاشت.

از جاهای دیدنی روستای مصر اینها هستند: منطقه امیر آباد در ۲ کیلومتری روستا که تپه‌های شنی دارد و مملو از درختچه‌های گز و نخل‌های زیباست.

روستای فرحزاد در شمال روستای مصر که نخلستان‌های بلند دارد.نیزار مصر در ۶ کیلومتری شرق مصر که چشمه آبی هم دارد. موتورسواری و شترسواری از جمله تفریحات این منطقه است.

پشنهاد میکنیم اگر به روستای مصر رفتید همه وقتتان را آنجا نگذرانید، چراکه چند کیلومتر آنطرفتر روستای زیبای عروسان واقع شده، جایی که میعادگاه عاشقان ستاره لقب گرفته.

مسیر دسترسی: از تهران تا روستای مصر ۷۰۰ کیلومتر راه است. در مسیرتان از سمنان، دامغان، معلمان، جندق خواهید گذشت. به جندق که رسیدید، از مسیر خاکی و با طی ۴۵ کیلومتر میتوانید به مصر برسید.