+98 26 32 201480

گربه ی معروف مسجد ایا صوفیه

بنایی که ابتدا یک کلیسای اتودوکس به سبک باسیلیک در دوران سلطه یونانیان بود، بعد توسط امپراطوری عثمانی به مسجد تبدیل شده و حالا مسجد ایا صوفیه یک جاذبه گردشگری مهم ترکیه شده است. 

 

هزاران مطلب درباره کوچکترین جزئیات این مسجد نوشته شده و همه درباره معماری و تاریخ آن می‌‌دانند. اما درباره گربه معروف ساکن مسجد چیزی شنیده‌اید؟ گربه مسجد ایا صوفیه یا همان گلی (Gli) گربه‌ای که ۱۴ سال در این مسجد ساکن است و در شبکه‌های اجتماعی دنبال کننده‌های زیادی برای خود دارد! این گربه از نژاد اروپایی با موهای کوتاه است و بیشتر اوقاتش را در فضای داخلی مسجد می‌گذراند. رفتار خاص او باعث شده تا به یک سوژه برای گردشگران تبدیل شود و عکس‌های بی‌شماری از آن در شبکه‌های اجتماعی پخش شود.

کسی که صفحه رسمی این گربه‌ را در اینستاگرام مدیریت می‌کند یک راهنمای تور به نام Umut Bahçeci است. او می‌گوید: «گلی واقعاً دوست دارد ژست بگیرد، اگر بخواهد با مردم ارتباط برقرار کند زیر جایگاه موذن در مسجد می‌ایستد و وقت‌هایی که خسته باشد یا حوصله کسی را نداشته باشد در یک جایی وسط زیر گنبد می‌نشیند»

جایی که در وقت‌های خستگی ترجیح می‌دهد بنشیند محل تا‌گذاری شاهان امپراطوری بیزانس (omphalos) است. این منطقه مسجد با سنگ‌های مرمر رنگین تزئین شده است و ورود گردشگران به آن ممنوع است و به خاط همین در اطرافش موانع طنابی کشیده شده است، گربه هم از این موضوع با خبر است و زمان استراحتش را اینجا می‌گذراند تا از گردشگران دور باشد.

اگر در سفر بعدی خود به استانبول می‌خواهید گلی را ببینید پس موقعیت‌ فصلی او را یادداشت کنید. او در زمستان‌ها ترجیح می‌دهد جلوی پروژکتورهای روشن کننده محراب مسجد بنشیند چون آنجا گرم می‌شود و در روزهای گرم او را می‌توانید در حال استراحت روی کف مسجد یا مقابل پنجره‌های نورگیر پیدا کنید. جالب است که گلی تنها نیست وو خواهرش هم به نام کیزیم (Kizim)  در همین مسجد زندگی می‌کند اما شهرتش به اندازه گلی نیست. گلی یک بار با باراک اوباما هم ملاقات داشته و این بر شهرتش افزوده است. صفحه گلی را می‌توانید در اینستاگرام دنبال کنید، با دیدن تعداد دنبال کننده‌ها تعجب خواهید کرد.