+98 26 32 201480

کاپادوکیه

 کاپادوکیه منطقه‌ای در کشور ترکیه است که در میان ۳ استان واقع شده است. این منطقه به دلیل داشتن ویژگی‌های توپوگرافی شگفت‌انگیز و مناظر خیره‌کننده، یکی از شناخته‌شده‌ترین مقاصد گردشگری ترکیه است. در این مقاله با حقایقی جالب درباره‌ی این منطقه‌ی تاریخی و زیبا آشنا می‌شویم.کاپادوکیه منطقه‌ای در کشور ترکیه است که در میان ۳ استان واقع شده است. این منطقه به دلیل داشتن ویژگی‌های توپوگرافی شگفت‌انگیز و مناظر خیره‌کننده، یکی از شناخته‌شده‌ترین مقاصد گردشگری ترکیه است.

 

کاپادوکیه یکی از شناخته‌شده‌ترین مکان‌ها برای تجربه‌ی پرواز با بالون هوای گرم است چرا که چشم‌اندازهای بی‌نظیری دارد و شرایط پرواز در آن کاملا مساعد است. این منطقه‌ی تاریخی و وسیع در منطقه‌ی مرکزی آناتولی قرار دارد و محوطه‌ای را در بر می‌گیرد که امروز میان نوشهر، نیغده، آکسرای، کرشهیر و قیصریه قرار دارد. این منطقه از مجموعه‌ای از شهر‌ها و روستاهای زیرزمینی تشکیل شده است که در تمام این منطقه، پراکنده شده‌اند.

در جریان حفاری‌های یک پروژه‌ی ساختمانی، کارگران تخریب، منطقه‌ی جدیدی در استان نوشهر ترکیه کشف کردند. این مجموعه شبکه‌ای از اتاق‌ها و تونل‌های زیرزمینی است. تعداد زیادی از این اقامت‌گاه‌های زیرزمینی شامل گالری ، کلیسا، آبراه، مخزن، اتاق‌های نشیمن، آشپزخانه، راه‌پله و حتی میخانه در این منطقه کشف شدند.


کاپادوکیه مساحتی در حدود ۵۰۰۰ کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد و در میان استان‌های نوشهر (Nevşehir)، قیصریه (Kayseri) و نیغده (Niğde) در ترکیه واقع شده است.
 این منطقه، سال‌ها پیش بر اثر فوران آتش‌فشان، زیر خاکستر و گدازه مدفون شد.

در زمان حیات هرودوت، تاریخ‌نگار یونانی، اهالی کاپادوکیه مناطق وسیعی از کوه توروس تا اطراف دریای سیاه را تصرف کرده بودند.
این منطقه بسیار حاصلخیز است و محصولاتی نظیر زردآلو، نیشکر، چغندر و نخود در این منطقه به خوبی رشد می‌کنند. به علاوه یکی از محصولات کشاورزی مهم این منطقه، انگور است.

پارک ملی گورمه (Göreme) و صخره‌های کاپادوکیه در سال ۱۹۸۵ به خاطر ویژگی‌های توپوگرافی غیرمعمول و منحصربه‌فرد و وجود بیش از ۲۰۰ شهر و روستای زیرزمینی، وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شدند.
 تورهای پیاده‌روی و کنسرت‌های موسیقی متعددی در این منطقه اجرا می‌شوند.
 شهرهای زیرزمینی متعددی در این ناحیه وجود دارند که از میان آنها درین‌کویو و Kaymakli از بقیه شناخته‌شده‌تر هستند.

منطقه‌ی کاپادوکیه در گذشته، بخشی از امپراتوری روم بود.
عده‌ای بر این باور هستند که کلمه‌ی کاپادوکیه از کلمه‌ی قدیمی و پارسی Katpatuka، به معنی "سرزمین اسب‌های زیبا"، گرفته شده است.