+98 26 32 201480

مسجد شیخ زاید

 مسجد شیخ زاید مسجدی در شهر ابوظبی، کشور امارات است. این مسجد بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی سومین مسجد بزرگ جهان است و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی به‌شمار می‌آید. نام این مسجد از شیخ زاید بن سلطان آل نهیان گرفته شده‌است که بنیان‌گذار و نخستین رئیس کشور امارات بوده و در همین مسجد دفن شده‌است.

 

 مرحوم شیخ زاید بن سلطان آل نهیان  رویای ساخت چنین مسجدی را داشت و سنگ بنای این مسجد را نیز خودش گذاشت. محل دفن شیخ مرحوم دقیقا در کنار مسجد قرار دارد و ساکنان امارات احترام زیادی برای این مکان قائل هستند.

مسجد بزرگ شیخ زاید به‌عنوان نماد دگراندیش‌پذیری و احترام، اجازه به فرهنگ‌های مختلف برای درک یکدیگر و یادگیری بیشتر در مورد اسلام ساخته شد. پیام اصلی که پشت ساخت این مسجد وجود دارد، به زیبایی خود سازه این بنا است: صلح، عشق و دگراندیش‌پذیری.

رنگ سفید مسجد شیخ زاید نماد خلوص و پاکی است.
دیوارهای مسجد بزرگ شیخ زاید کاملا از سنگ‌های مرمری ساخته شده که از مقدونیه آورده شده است. رنگ سفید یکی از ویژگی‌های شگفت‌انگیز مسجد است؛ شیخ زاید این رنگ را انتخاب کرد تا نماد خلوص باشد. دیوارهای مرمری سراسر مسجد با سنگ‌های رنگارنگ به شکل گل تزئین شده‌اند. بازدیدکنندگان از ستون‌ها تا دیوارهای ورودی و سالن اصلی برگزاری نماز را تحسین می‌کنند که به زیبایی و دقت به شکل گل‌های رنگارنگ زینت یافته‌اند؛ این گل‌ها زیبایی دیوارهای سفید را دوچندان کرده است.

مسجد بزرگ شیخ زاید در مجموع ۸۲ گنبد در اندازه‌های مختلف دارد. این گنبدها مانند سایر بخش‌های مسجد از مرمر ساخته شده و برای تزئین آن‌ها در قسمت بالایی، از شیشه‌های طلایی استفاده شده است. در زیر گنبدها پنجره‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود نور طبیعی وارد محل‌های برپایی نماز شود. بزرگ‌ترین این گنبدها دقیقا روی سالن اصلی برپایی نماز قرار دارد.

مسجد شیخ زاید ۷ لوستر کریستال دارد؛ اما بزرگ‌ترین آن‌ها در سالن نمازخانه اصلی قرار دارد و وزن آن حدود ۱۲ تن است. لوسترهای کوچک‌تر این سالن، هر کدام ۸ تن وزن دارد. این لوسترها با جزئیات تحسین برانگیز ساخته شده‌اند و حتی از کریستال سواروسکی در تزئین آن‌ها استفاده شده است.